понеділок, 25 квітня 2016 р.

Електрична лампочка

Над створенням електричної лампочки працювали російський фізик В. В. Петров та електротехнік П. М. Яблочков. А в 1872 році російський інженер, винахідник Олександр Лодигін винайшов першу лампу розжарювання. Прилад швидко підкорив увесь світ, і сьогоднішнє життя неможливо уявити без звичайної лампочки. В створенні електричної лампочки немає одного-єдиного творця. Історія її появи – це цілий ланцюг відкриттів і винаходів, зроблених різними людьми в різний час. Але сучасна лампа розжарювання – це втілення саме ідей Лодигіна. Він задумав безпрецедентний у Росії проект електрифікації країни. Перша світова війна й революція 1917 року поставили хрест на його починаннях. Лодигін емігрує в США. У березні 1923 року він помер у Нью-Йорку.
Світова популярність тим часом дістається американцю Томасу Едісону, хоча він не винайшов лампочку, а лише вдосконалив її. Електричну лампочку спочатку зустріли насторожено. На спеціально побудованому полігоні, у центрі якого розташовувалася лабораторія Едісона, він продемонстрував сотні палаючих електричних лампочок, енергія до яких підводилася від центральної динамо-машини по підземних дротах. Після цього показу лампочка, створена генієм інженера Лодигіна і його попередників, зрештою завоювала світ.

четвер, 21 квітня 2016 р.

НІКОЛА ТЕСЛА ЦІКАВІ ФАКТИ

     
      Нікола Тесла (1856 — 1943) — австро-угорський винахідник в області електротехніки і радіотехніки сербського походження, інженер, фізик.
       Тесла панічно боявся мікробів, постійно мив руки і в готелях вимагав до 18 рушників в день. Закінчивши школу, він захворів на холеру і пролежав у ліжку майже 9 місяців. Якщо під час обіду на стіл сідала муха, змушував офіціанта принести нове замовлення. Оселявся в готелі тільки в тому випадку, якщо номер його апартаментів був кратний трьом. Прогулюючись по вулиці, він міг в раптовому пориві зробити сальто. Він часто гуляв у парку і читав напам’ять «Фауста» Гете, і в ці моменти його спадала на думку блискучі технічні ідеї. У нього був незрозумілий дар передбачення. Одного разу, проводжаючи друзів після вечірки, він умовив їх не сідати в поїзд і цим врятував їм життя — поїзд дійсно зійшов з рейок, і багато пасажирів загинули або отримали травми… Тесла майже професійно грав на більярді. Тесла відпочивав приблизно 4 години на день. З них дві години йшло на роздуми і тільки дві години сон. Тесла плекав люту антипатію до жіночих сережкок, особливо з перлами. Запах камфори доставляв йому дуже сильний дискомфорт. Тесла рахував кроки при ходьбі, кількість тарілок з супом, чашок з кавою і шматків їжі. Якщо йому не вдавалося це зробити, то їжа не доставляла йому задоволення, тому він вважав за краще їсти в поодинці. Тесла ніколи не був одружений. Це сприяло його науковим здібностям В кінці 1890-х років між Ніколою Тесла і Томасом Едісоном розгорілася війна, яку потім назвали «війною струмів». Компанія Тесли працювала зі змінним струмом, а компанія Едісона — з постійним. Едісон всіляко намагався очорнити конкурентів — демонстрував публіці, як від змінного струму вмирають тварини і навіть розробив проект першого в світі електричного стільця (природно, який працював від «поганого» змінного струму). Незважаючи на виверти Едісона, Тесла взяв верх — в країні стали використовувати змінний струм. У 1897 році Тесла винайшов мініатюрний радіокерований корабель. Подібні іграшки з’явилися в наших магазинах тільки через 100 років. Тесла і Едісон ще не раз зустрічалися в житті. Один раз Тесла і Едісон були номіновані на одну і ту ж Нобелівську премію. Передбачалося, що вони розділять її навпіл. Але закляті вороги вважали за краще відмовитися від неї. Тесла помер у віці 86 років, в кімнаті 3327 готелю Нью-Йоркер. Незважаючи на всі його численні патенти, до кінця життя Нікола занурився в борги і бідність. Існує думка, що Тесла знищив всі документи, пов’язані з його геніальними винаходами. Але за заявами співробітників сербського музею Тесли, до нас дійшло щонайменше 60 000 наукових документів, написаних Ніколою.